Još jedna od omiljenih cvetnica u mojoj bašti, ovaj put duge junačke reputacije. Hajdučka trava, Ahilea, Stolisnik, Hajdučica ili Sporiš, sve su to nazivi za biljku koju su junaci od antike do početka XX veka nosili sa sobom kad god je zveketalo oružje. Lekovita svojstva hajdučke trave koja raste slobodno u prirodi poznata su već hiljadama godina. Ahilea ili Hajdučka trava može se videti pored puteva, na livadama, napuštenim mestima, na selu i u gradu. Ova divlja hajdučka trava ima cvetove bele boje i nižeg je rasta, dok su nove sorte za uzgoj u baštama u ukrasne svrhe višeg rasta i u divnim raznobojnim nijansama.
Latinski naziv je Achillea millefolium (ovo millefolium u prevodu je sto-listova, odatle i bukvalan narodski naziv Stolisnik), pripada fam. Asteraceae, na eng. je poznata kao Yarrow. Uz Achillea millefolium, najviše je zastupljena i Achillea filipendulina, tj. žuta hajdučka trava.
Naziv Ahilea je dobila po najvećem grčkom junaku epa Ilijada, Ahilu, učesniku Trojanskog rata, koji je davao da se ovom biljkom leče rane njegovim vojnicima i sam je koristio najpre za zaustavljanje krvarenja. Kod nas su je upotrebljavali hajduci u iste svrhe za vidanje rana, odakle joj naziv Hajdučka trava.
Raste slobodno po Evropi, većem delu Azije i u Severnoj Americi, preneta je i u Australiju. Kako je biljka lekovita, od nje se prave razni čajevi, ulja, tinkture, koristi se u medicini i kozmetici. Upotrebljava se kod povreda i krvarenja rana, gastro smetnji, menstrualnih tegoba, raznim upalnih procesa... Ove nove baštenske sorte, o kojima pišem, više su u dekorativne svrhe.
Opis
Hajdučka trava je višegodišnja zeljasta cvetnica.
Ukrasne sorte su visine oko 50-60 cm, ali može da dostigne visinu do 150 cm u zavisnosti od sorte. Stablo je uspravno i bokorasto, prekriveno sitnim dlačicama sa brojnim uskim i reckavim listovima. Cvetovi su skupljeni u štitaste cvasti (gronje, kao štit od gore). Cvet hajdučke trave može biti beo (prirodna boja), žuti, rozi i crveni u kultivisanim sortama uz prelepe nove pastelne nijanse koje ja najviše volim. Kako vreme prolazi, boja cvetova im bledi, ali izgledaju i tako lepo u zavisnosti od boje. Period cvetanja je od juna do septembra.


Omiljena ahilea u pastelno roze "Pink Grapefruit".
Sadnja
Hajdučka trava voli da je na sunčanom mestu. Dobro podnosi sušu, ali je u samom početku po sadnji morate redovnije umereno zalivati da se dobro ukoreni i ojača. Kad se primi, cveta će vam godinama i sama se širiti.
Berite cvetove redovno, ostavite i za seme ako želite skupljati. Možete je nakon prvog talasa cvetanja tokom leta orezati da bi ponovila cvetanje (u manjem obimu cveta drugi put).
Da bi vam dugo trajala potrebno je razdeliti busen hajdučke trave na svake tri do četiri godine kako bi se biljka podmladila. Ovo deljenje obavite u proleće (može i u jesen).
Razmnožavanje
Može se razmnožiti sejanjem semena ili deljenjem bokora starije biljke. Kada je sejanje ahileje u pitanju, seme se seje početkom jeseni ili krajem zime/početkom proleća u posudice/saksije. Seme ne prekrivajte zemljom jer mu je potrebna svetlost za klijanje. Održavajte zemljište umereno vlažnim prskalicom ili kasnije zalivanjem od dole (zavisi u šta ste je posejali). Kad biljka malo poraste i raširi se, posle neka npr. 2-3 meseca, presadite je u baštu, a ako je sejete na jesen onda pričekajte proleće za prebacivanje u baštu. Ostavite razmak između dve biljke oko 25 cm.


Uz uzgoj iz semena ili deljenjem bokora, ahilea se može razmnožavati i reznicama u proleće. Deljenjem bokora je najbrže, mada se i iz semena brzo razmnožava.
Svi plusevi za junačku ahileu
Veoma je otporna i nezahtevna biljka. Podnosi dobro duže periode suše kao i jake zime. Samo je stavite na sunčano mesto. Ne voli previše vlage, zato je važno da je zemlja dobro propusna.
Izgleda lepo samostalno kao i u kombinaciji sa drugim cvećem. Ja volim da je sadim uz ehinaceu koja ima iste zahteve (sunčano mesto, dobro podnose sušu, nisu ljubiteljke zalivanja). Uz uzgoj u bašti, uspešno raste i u saksijama (imam je u saksiji u cvetnom kutku). Obilno cveta i dobra je za rezan cvet u vazama. Takođe, odlična je za sušeno cveće i zadržava onaj aromatični miris sušenog bilja za čaj (držim je okačenu u cvetnoj radionici).
Hajdučka trava je dobra za oprašivače i druge sitne insekte koji vole da je posećuju. Cvetovi su puni nektara tako da je uvek gužva oko njenih cvetnih štitova.
Redovno je sejem iz semena koje pokupim u bašti. Ove nedelje sam posejala još malo u jednoj saksijici.
Hvala na čitanju i srećna setva! Javljajte ako ste ljubitelji i šaljite fotografije svoje ahileje da se zajedno divimo :).
Delorija